• Absolwent

• Absolwent Przedszkola Nr 1 im. Małego Przyrodnika

Absolwent naszego przedszkola jest wrażliwy na drugiego człowieka oraz na piękno otaczającego świata:

• Jest samodzielny, twórczy, otwarty i ciekawy świata, ma szerokie zainteresowania.
          • Przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny.
          • Potrafi dbać o swoje zdrowie i sprawność fizyczną.
          • Kocha przyrodę i dba o nią.
          • Posiada umiejętność komunikatywnego porozumiewania się.
          • Ma świadomość bycia częścią swojej rodziny, miasta i swojego kraju.
          • Ma poczucie własnej wartości.
          • Potrafi wyrażać i kontrolować swoje emocje.
          • Potrafi radzić sobie z własnymi problemami lub prosić o pomoc.
          • Potrafi współdziałać w grupie respektując prawa drugiego człowieka.
          • Potrafi reprezentować swoje umiejętności i wiadomości.
          • Aktywnie uczestniczy w życiu przedszkola i najbliższego środowiska.
          • Stosuje właściwą hierarchię uniwersalnych wartości etycznych, odróżnia dobro od zła.
          • Aktywny w podejmowaniu działań, wykazuje motywacje do uczenia się i wysiłku intelektualnego.
          • Jest dobrze przygotowany do obowiązków szkolnych – posiada wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej.

MODEL ABSOLWENTA

Cele przedszkola

1. Ogólne cele koncepcji

Koncepcja ukierunkowana jest na organizowanie procesów wspomagania rozwoju i edukacji  dzieci  zorganizowana w sposób sprzyjający uczeniu się. Procesy wspomagania i rozwoju edukacji dzieci są podporządkowane indywidualnym potrzebom oraz możliwościom psychofizycznym dzieci.  Realizacja procesów odbywa się w oparciu o planowane działania, modyfikowane i doskonalone w miarę potrzeb. Do planowania i realizacji  procesów, podnoszących  efektywność wspomagania rozwoju i edukacji dzieci wykorzystuje się wnioski z monitorowania procesów. Nauczyciele stosują  metody pracy dostosowane do potrzeb dzieci i grupy przedszkolnej, w tym nowatorskie metody pracy służące rozwojowi oraz pobudzające do aktywności i sprawności fizycznej.

1. Cele dydaktyczne

Głównym celem koncepcji jest organizowanie procesów edukacyjnych, które sprzyjać będą  nabywaniu przez dzieci  wiadomości i umiejętności określonych  w podstawie programowej z uwzględnieniem zalecanych warunków i sposobów jej realizacji. By osiągnąć cel nauczyciele monitorują i analizują osiągnięcia każdego dziecka, z uwzględnianiem jego możliwości rozwojowych. Wdrożone wnioski z monitorowania i analizowania osiągnięć dzieci,  przyczyniają się do rozwijania  umiejętności i zainteresowań dzieci i stanowią  podstawę do  modyfikowania  programów wychowania przedszkolnego realizowanych  przez przedszkole.

1. Cele wychowawcze i opiekuńcze

Cele wychowawcze realizowane są w oparciu o powszechnie akceptowane  normy społeczne.

Podejmowane działania wychowawcze są monitorowane i w razie potrzeb modyfikowane.

Nauczyciele wdrażają normy społeczne, dlatego dzieci wiedzą, jakich zachowań się od nich oczekuje zarówno w przedszkolu, jak i w domu. W przedszkolu zapewniamy dzieciom bezpieczne warunki do zabawy i edukacji, a nauczyciele wspólnie z rodzicami podejmują działania wychowawcze mające na celu eliminowanie zagrożeń oraz wzmacnianie właściwych zachowań. W przedszkolu kształtujemy postawę odpowiedzialności dziecka za działania własne i działania podejmowane w grupie przedszkolnej.

Cele opiekuńcze przedszkole realizuje wspomagając  rozwój dziecka  z uwzględnianiem jego  indywidualnej  sytuacji społecznej. Nauczyciele rozpoznają możliwości psychofizyczne oraz potrzeby rozwojowe i sytuację rodzinną każdego dziecka, wykorzystując zgromadzone  informacje do podejmowania określonych indywidualnych działań edukacyjnych.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, w przedszkolu podejmowane są działania antydyskryminacyjne.