• Projekty i Programy

          • INNOWACJA "MIĘDZY NOŻEM A WIDELCEM"
          • INNOWACJA "MIĘDZY NOŻEM A WIDELCEM"

          • 16.04.2024 15:12
          • 20-Plakat-informacyjny-2-Kraina-Innowacji.pdf

            Program Ciekawi Świata cz. 2 „Między Nożem a Widelcem” to kontynuacja cieszącego się zainteresowaniem nauczycieli i uczniów, w kraju, a także wybranych placówek polonijnych na świecie Programu „Ciekawi Świata cz. 1 – Kulturowa Podróż po Globie”. Jest odpowiedzią na zauważalne, w każdej placówce problemy wynikające z szeroko rozumianych zaburzeń sensorycznych. Dysfunkcja integracji sensorycznej dotyczy przetwarzanych bodźców w obrębie systemów: czuciowego, przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Objawy można dostrzec w mniej lub bardziej wzmożonej postaci: wrażliwości na bodźce, problemach z koncentracją uwagi, zaburzonej koordynacji wzrokowo-ruchowej, opóźnionego rozwoju mowy, nieprawidłowego poziomu aktywności ruchowej oraz różnego rodzaju trudnościami w zachowaniu. Przygotowanie posiłków, obcowanie z różnorodnością faktur, zapachów, smaków i efektów wizualnych będzie doskonałym sposobem na wspomaganie rozwoju uczniów w zakresie prawidłowej integracji sensorycznej. Kolejny aspekt, to chęć rozwijania ciekawości uczniów (w każdym wieku) światowymi kulturami, poprzez poznanie kuchni i zwyczajów całego świata. Propozycji działań, zadań i przepisów jest tak wiele, że każdy, niezależnie czy ma dostęp do kuchni, czy nie, niezależnie w jakim wieku są jego uczniowie, wybierze sobie minimum zadań do realizacji.
            Za cel nadrzędny przyjmuje się przybliżenie uczniom informacji o różnorodnych kulturach i tradycjach za pomocą kuchni. Ukazanie świata, jako zbioru różnorodnych przekonań, sposobu zachowania i tradycji. Program ma również rozpalić ciekawość świata, podróżami, motywować do nauki języków obcych oraz uwrażliwić na potrzebę tolerancji tego co dotychczas było dla uczniów obce i nieznane. Realizacja poszczególnych modułów umożliwi uczniom szersze spojrzenie na aspekty związane z kuchnią, tradycją, kulturą i przynależnością. Przeprowadzony Program przyczyni się do zwiększenia pewności siebie uczniów, akceptacji swoich mocnych i słabych stron, oraz dostrzegania każdego człowieka jako wyjątkowej jednostki zasługującej na szacunek.
             
          • więcej
          • Program Autorski "Bawimy się w Kodowanie" 2023/2024
          • Program Autorski "Bawimy się w Kodowanie" 2023/2024

          • 25.01.2024 21:44
          • PROGRAM WŁASNY
            PRZEDSZKOLA NR 1 IM. MAŁEGO PRZYRODNIKA W SULĘCINIE
            REALIZOWANY W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH

            „BAWIMY SIĘ W KODOWANIE”

            OPRACOWANIE:
            Marta Łaniec

            ZAŁOŻENIA PROGRAMU:
                     Matematyka  dla  dziecka  3  letniego  może  być  ciekawa,  łatwa  i  postrzegana  jako  zabawa. Najważniejszy jest jednak sposób, w jaki zostanie to zrobione.
            Metody  podające  nie  sprawdzają  się  dla  dzieci  w  tym  wieku,  na  tym  etapie  edukacji najważniejsze  jest  doświadczanie.  Maluch  uczy  się  w  toku  działania  na  przedmiotach rzeczywistych,  lub  ich  symbolicznych  odpowiednikach.  Ważne  jest  również  wtopienie aktywności  umysłowej  dziecka,  w  jego  aktywność  fizyczną.  W  ten  sposób  rozwija  się myślenie,  tworzą  się  pojęcia  i  dziecko  nabywa  nowe  umiejętności,  lub  doskonali  i utrwala, już nabyte.
                     Założeniem  niniejszego  programu  jest  rozwijanie  u  dzieci  przede  wszystkim  umiejętności logicznego  myślenia  i  wyobraźni  przestrzennej.  W  czasie  zajęcia  maluch  rozwijał  będzie podstawowe  funkcje  poznawcze:  pamięć,  koncentrację  uwagi  analizę  i  syntezę  wzrokową oraz koordynację ruchową. W treści wprowadzające podstawy kodowania można bardzo łatwo wpleść zajęcia z zakresu każdej  edukacji,  połączyć  z  matematyką,  edukacją  językową,  edukacją  artystyczną, gimnastyką.  Nie  musimy  ich  wydzielać,  traktować  jako  odrębnych  zajęć,  świetnie  bowiem korelują  z  innymi  treściami  edukacyjnymi,  są  też  „przezroczyste  tematycznie”,  więc niezależnie od realizowanych zagadnień czy tematyki tygodnia będą współgrały na zajęciach. Kodując, można realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego i dodatkowo wzbogacać ją o treści, które nie są w niej zawarte.

            Program_autorski.odt
          • więcej
          • Ogólnopolski Projekt "Zabawa Sztuką" 2023/2024
          • Ogólnopolski Projekt "Zabawa Sztuką" 2023/2024

          • 04.04.2024 12:58


          •          Projekt bazuje na założeniach Friedricha Froebla. Jak mawiał sam Froebel "Naśladujcie myśl, nie zaś formę". Jedynym z podstawowych założeń pedagogiki freblowskiej jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstanie nam wyjątkowa "Zabawa sztuką"
                     Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką" odnosi się do świata sztuki, w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek,fotografia, ceramika, wzornictwo itd.).Czy sztuka to trudna i nudna tematyka dla dzieci? Nie, pod warunkiem, że się nią bawimy. Nie skupiajmy się na tytułach czy trudnych nazwiskach, oswajajmy dzieci z dziełami, otaczajmy reprodukcjami,wzbudzajmy ich ciekawość.


             
          • więcej
          • PROGRAM PROZDROWOTNY „ZDROWY PRZEDSZKOLAK” 2021/2023
          • PROGRAM PROZDROWOTNY „ZDROWY PRZEDSZKOLAK” 2021/2023

          • 25.01.2024 22:12
          • GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROJEKTU
            Projekt„Zdrowy przedszkolak” jest projektem edukacyjnym zgodnym z Podstawą
            Programową Wychowania Przedszkolnego(Dz.U.z2017rpoz.59, Rozporządzenie
            MENzdnia14.02.2017) i przeznaczonym do realizacji we wszystkich grupach wiekowych
            dziec iuczęszczających do Przedszkola nr 1 im.„Małego przyrodnika” w Sulęcinie.
            Zawarte w projekciet reścimogąbyćrealizowanezgodniezzaplanowanym harmonogramem
            lubmodyfikowaneprzeznauczycieli,takabyumożliwićdzieciom,na różnych
            poziomachrozwojuposzerzanieipogłębianiewiadomościnatematedukacji
            zdrowotnej.Realizacjaprogramuwymagaćbędziewspółpracywszystkich
            nauczycieli,personeluadministracyjno-obsługowegoorazśrodowiskarodzinnego.
            Realizacjaprojektubędzieprzebiegałaod01.09.2021r.–do25.06.2023r.
          • więcej