Projekty i Programy
Ogólnopolski projekt edukacyjny „Na tropie zdrowego odżywiania 2”
- 29.10.2024 21:31
- Tym razem Światu grożą przekichane trzęsienia ziemi i spróchniałe wiatry. Wyłącznie dzieci mogą przywrócić porządek, realizując projektowe zadania Profesora Animki i odzyskując brakujące składniki odżywcze.
Nie ma na co czekać. Ratowanie świata czeka!
Zabawnie nakreślona historia i ujmująca postać profesora, to tło do kilku naszych ogólnopolskich projektów edukacyjnych. Z opinii wcześniejszych uczestników wiemy, że wzbudza ciekawość i sympatię przedszkolaków. Dlatego też nasz najnowszy projekt także zyskał tę otoczkę.
Z przygotowanymi przez Panią Karolinę Michoń propozycjami aktywności, zabaw i ćwiczeń dzieciaki z pewnością nie będą się nudzić, a Ty zyskasz pewność, że zrobiłaś duży krok w kierunku kształtowania postawy prozdrowotnej Twoich przedszkolnych szkrabów. - więcej
Program ogólnopolski "Uczymy dzieci programować" / Kodowanie na dywanie- rok szkolny 2024/25
- 01.11.2024 15:15
W programie „Uczymy Dzieci Programować” naukę kodowania traktuje się jako z góry zaplanowany proces, gdzie każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego. W propozycjach aktywności, zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, czy posiadanych narzędzi dydaktycznych.
Z programem „Uczymy dzieci programować” nauka podstaw programowania jest dla dzieci wartościową, wszechstronnie rozwijającą lekcją i świetną zabawą.
Cele programu:- świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzenie elementów kodowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji (edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna),
- nauka przez zabawę i doświadczanie (odejście od transmisyjnego przekazywania wiedzy i pracy statycznej przy stolikach), uwzględniająca nurt STEAM,
- kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności,
- kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań,
- rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne,
- kreatywne wykorzystanie narzędzi TiK.
- więcej
Ogólnopolski Projekt "Zabawa Sztuką" 2024/2025
- 20.09.2024 09:04
Projekt bazuje na założeniach Friedricha Froebla. Jak mawiał sam Froebel "Naśladujcie myśl, nie zaś formę". Jedynym z podstawowych założeń pedagogiki freblowskiej jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstanie nam wyjątkowa "Zabawa sztuką"
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką" odnosi się do świata sztuki, w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek,fotografia, ceramika, wzornictwo itd.).Czy sztuka to trudna i nudna tematyka dla dzieci? Nie, pod warunkiem, że się nią bawimy. Nie skupiajmy się na tytułach czy trudnych nazwiskach, oswajajmy dzieci z dziełami, otaczajmy reprodukcjami,wzbudzajmy ich ciekawość.- więcej
Ogólnopolski Projekt "Zabawa Sztuką" 2023/2024
- 04.04.2024 12:58
Projekt bazuje na założeniach Friedricha Froebla. Jak mawiał sam Froebel "Naśladujcie myśl, nie zaś formę". Jedynym z podstawowych założeń pedagogiki freblowskiej jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstanie nam wyjątkowa "Zabawa sztuką"
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką" odnosi się do świata sztuki, w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek,fotografia, ceramika, wzornictwo itd.).Czy sztuka to trudna i nudna tematyka dla dzieci? Nie, pod warunkiem, że się nią bawimy. Nie skupiajmy się na tytułach czy trudnych nazwiskach, oswajajmy dzieci z dziełami, otaczajmy reprodukcjami,wzbudzajmy ich ciekawość.
- więcej
Program Autorski "Bawimy się w Kodowanie" 2023/2024
- 25.01.2024 21:44
- PROGRAM WŁASNY
PRZEDSZKOLA NR 1 IM. MAŁEGO PRZYRODNIKA W SULĘCINIE
REALIZOWANY W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH
„BAWIMY SIĘ W KODOWANIE”
OPRACOWANIE:
Marta Łaniec
ZAŁOŻENIA PROGRAMU:
Matematyka dla dziecka 3 letniego może być ciekawa, łatwa i postrzegana jako zabawa. Najważniejszy jest jednak sposób, w jaki zostanie to zrobione.
Metody podające nie sprawdzają się dla dzieci w tym wieku, na tym etapie edukacji najważniejsze jest doświadczanie. Maluch uczy się w toku działania na przedmiotach rzeczywistych, lub ich symbolicznych odpowiednikach. Ważne jest również wtopienie aktywności umysłowej dziecka, w jego aktywność fizyczną. W ten sposób rozwija się myślenie, tworzą się pojęcia i dziecko nabywa nowe umiejętności, lub doskonali i utrwala, już nabyte.
Założeniem niniejszego programu jest rozwijanie u dzieci przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej. W czasie zajęcia maluch rozwijał będzie podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową. W treści wprowadzające podstawy kodowania można bardzo łatwo wpleść zajęcia z zakresu każdej edukacji, połączyć z matematyką, edukacją językową, edukacją artystyczną, gimnastyką. Nie musimy ich wydzielać, traktować jako odrębnych zajęć, świetnie bowiem korelują z innymi treściami edukacyjnymi, są też „przezroczyste tematycznie”, więc niezależnie od realizowanych zagadnień czy tematyki tygodnia będą współgrały na zajęciach. Kodując, można realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego i dodatkowo wzbogacać ją o treści, które nie są w niej zawarte.
Program_autorski.odt - więcej