• Projekty i Programy

      • Ogólnopolski Projekt "Zabawa Sztuką" 2023/2024
        • Ogólnopolski Projekt "Zabawa Sztuką" 2023/2024

        • 04.04.2024 12:58


        •          Projekt bazuje na założeniach Friedricha Froebla. Jak mawiał sam Froebel "Naśladujcie myśl, nie zaś formę". Jedynym z podstawowych założeń pedagogiki freblowskiej jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstanie nam wyjątkowa "Zabawa sztuką"
                   Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką" odnosi się do świata sztuki, w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek,fotografia, ceramika, wzornictwo itd.).Czy sztuka to trudna i nudna tematyka dla dzieci? Nie, pod warunkiem, że się nią bawimy. Nie skupiajmy się na tytułach czy trudnych nazwiskach, oswajajmy dzieci z dziełami, otaczajmy reprodukcjami,wzbudzajmy ich ciekawość.


           
        • Freblowska konstrukcja

          Friedrich Froebel w swojej koncepcji opracował metodykę edukacji artystycznej. Wśród nich możemy znaleźć konstrukcje do których współcześnie wykorzystywana jest ciecierzyca. Tak, ciecierzyca może być wykorzystywana do twórczych prac, które znalazły się wśród propozycji Froebla. W tekstach źródłowych widnieją informację o grochu pastewnym, ale wspomniana ciecierzycą jest dobrą alternatywą. 

          Co łączy Froebla z amerykańskim architektem Fullerem? Buckminster Fuller był architektem i konstruktorem, a wśród jego kultowych prac należy wymienić kopułę geodezyjną. W swojej formule przypomina freblowskie konstrukcje i nic dziwnego, ponieważ Fuller opracował swoją kopułę już jako dziecko. Uczęszczał do przedszkola freblowskiego i to właśnie tam zrodziła się jego wizja, którą wcielił w dorosłym życiu, przekształcić konstrukcję z grochu i patyków w budowlę. 

           

           

           

          Czy wirówka do odsączania sałaty może przyczynić się do stworzenia abstrakcyjnego dzieła?

          Przekonaliśmy się tworząc ekspryment plastyczny…

          "Zakręcony Obraz"

           

          „O sztuce…” 

          - poznaliśmy książkę „Kot Moneta. Jest to książka, w której porcelanowa kotka Chika ożywa i wyrusza w poszukiwanie przygód, a jej ścieżki krzyżują się z obrazami mistrza. Postać kotki została zainspirowana prawdziwą figurką kota, którą Monet dostał w prezencie.

          ​​​​​​

           

          „Kij deszczowy”

          – przygotowaliśmy kij deszczowy, który mieliśmy ozdobić zgodnie z założeniami sztuki aborygeńskiej. „Zaklinacz deszczu” w wydaniu naszej najmłodszej grupy może nie był ozdobiony zgodnie z założeniami, ale był równie piękny :)

                            

          kij_deszczowy_____Wykonano_za_pomoca_Clipchamp.mp4

          "Magiczne drzewo" 

          Yayoi Kusama tworzy wyjątkowe instalacje i rzeźby. Wśród jej prac można znaleźć również wyjątkowe drzewo, które pełne jest kropek. Była  to dla nas inspiracja do stworzenia własnej instalacji. Pamiętaliśmy o aspekcie ekologicznym ;)

                                      

        • Wróć do listy artykułów