• Projekty i Programy

      • INNOWACJA "MIĘDZY NOŻEM A WIDELCEM"
        • INNOWACJA "MIĘDZY NOŻEM A WIDELCEM"

        • 09.05.2024 14:05
        • 20-Plakat-informacyjny-2-Kraina-Innowacji.pdf

          Program Ciekawi Świata cz. 2 „Między Nożem a Widelcem” to kontynuacja cieszącego się zainteresowaniem nauczycieli i uczniów, w kraju, a także wybranych placówek polonijnych na świecie Programu „Ciekawi Świata cz. 1 – Kulturowa Podróż po Globie”. Jest odpowiedzią na zauważalne, w każdej placówce problemy wynikające z szeroko rozumianych zaburzeń sensorycznych. Dysfunkcja integracji sensorycznej dotyczy przetwarzanych bodźców w obrębie systemów: czuciowego, przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Objawy można dostrzec w mniej lub bardziej wzmożonej postaci: wrażliwości na bodźce, problemach z koncentracją uwagi, zaburzonej koordynacji wzrokowo-ruchowej, opóźnionego rozwoju mowy, nieprawidłowego poziomu aktywności ruchowej oraz różnego rodzaju trudnościami w zachowaniu. Przygotowanie posiłków, obcowanie z różnorodnością faktur, zapachów, smaków i efektów wizualnych będzie doskonałym sposobem na wspomaganie rozwoju uczniów w zakresie prawidłowej integracji sensorycznej. Kolejny aspekt, to chęć rozwijania ciekawości uczniów (w każdym wieku) światowymi kulturami, poprzez poznanie kuchni i zwyczajów całego świata. Propozycji działań, zadań i przepisów jest tak wiele, że każdy, niezależnie czy ma dostęp do kuchni, czy nie, niezależnie w jakim wieku są jego uczniowie, wybierze sobie minimum zadań do realizacji.
          Za cel nadrzędny przyjmuje się przybliżenie uczniom informacji o różnorodnych kulturach i tradycjach za pomocą kuchni. Ukazanie świata, jako zbioru różnorodnych przekonań, sposobu zachowania i tradycji. Program ma również rozpalić ciekawość świata, podróżami, motywować do nauki języków obcych oraz uwrażliwić na potrzebę tolerancji tego co dotychczas było dla uczniów obce i nieznane. Realizacja poszczególnych modułów umożliwi uczniom szersze spojrzenie na aspekty związane z kuchnią, tradycją, kulturą i przynależnością. Przeprowadzony Program przyczyni się do zwiększenia pewności siebie uczniów, akceptacji swoich mocnych i słabych stron, oraz dostrzegania każdego człowieka jako wyjątkowej jednostki zasługującej na szacunek.
           
        • MODUŁ I

          "Savoir – Vivre przy stole"

          Grupa Skrzaty rozpoczęła swoją przygodę z Międzynarodowych  Programem Ciekawi Świata cz. II MIĘDZY NOŻEM A WIDELCEM.

          Znajomość dobrych manier przez dzieci korzystnie wpływa na atmosferę w grupie i relacje miedzy rówieśnikami. Dobre maniery to nic innego jak umiejętność wyrażania życzliwości, szacunku wobec innych i panowania nad emocjami. To znajomość obowiązujących zwyczajów i form towarzyskich.
          Dlatego w ramach programu przedszkolaki z grupy Skrzaty utrwaliły zasady zachowania się przy stole, sposób nakrywania i podawania do stołu. Przedszkolaki utrwaliły magiczne słowa: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, a także wysłuchały ciekawostek  - CO KRAJ TO OBYCZAJ – jakie maniery przy stole obowiązują w innych krajach.

           

          MODUŁ 2

          "Śniadanie"

           

          Przedszkolaki z grupy Skrzaty w Sulęcinie zrealizowały kolejny moduł z innowacji pedagogicznej "Między Nożem a Widelcem" i  samodzielnie przygotowały dla siebie pyszne
          i zdrowe kanapki.

          Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk wszyscy zabrali się do pracy. Na stołach zagościły świeże warzywa: rzodkiewki, papryka, pomidor, ogórek oraz kiełki. Nie zabrakło wędliny, sera a także pieczywa. Wesołe Smyki z wielkim zaangażowaniem smarowały chleb masłem, układały produkty tworząc kolorowe kanapki, które potem z apetytem wszyscy zjedli.

           

          MODUŁ 3

          "Potrawy europejskie"

          Grupa Skrzaty zrealizowała kolejny moduł III  

          W tym module dzieci poznały czym różni się kuchnia węgierska od polskiej. W większości opierają się o dobrze nam znane warzywa, mięsa i ryby. Niekwestionowaną królową wśród warzyw na Węgrzech jest papryka – znajdziemy ją prawie w każdym wytrawnym daniu. Miłośnicy deserów również znajdą coś dla siebie. Węgrzy słyną z tortu Dobosa, przepysznej strucli, wyjątkowych naleśników oraz delikatnego musu z jadalnych kasztanów. Przedszkolaki podczas swoich zajęć przygotowały wspólnie z paniami popularne naleśniki a`la Gundel z orzechami włoskimi i sosem czekoladowym. Naleśniki bardzo smakowały dzieciom, a dzieci jednogłośnie stwierdziły, że naleśniki mogą jeść na śniadanie, obiad i kolację.

          MODUŁ 4

          "Potrawy Orientalne"

          Realizując kolejny moduł IV POTRAWY ORIENTALNE – przedszkolaki z grupy Skrzaty odbyły sensoryczną przygodę – farbowały ryż za pomocą naturalnych składników. Dzieci uzyskały żółty ryż przy użyciu przyprawy curry, ryż zielony dodając zmiksowany szpinak, ryż czerwony mieszając z koncentratem pomidorowym i ryż brązowy dodając rozpuszczoną kawę. Zabawy sensoryczne dostarczają rozmaitych bodźców rozwijając przy tym zmysły i doznania malucha. Ogromną zaletą takich zabaw jest to, że najczęściej potrzebujemy do ich stworzenia podstawowych produktów, które znajdziemy w każdej kuchni.

          MODUŁ 5

          "Kuchnia Włoska"


          W dniu dzisiejszym naszym gościem honorowym zostaje……MAKARON.

          Makaron jest genialnym materiałem do zabaw sensorycznych, a biorąc pod uwagę różnorodność jego kształtów, kolorów, struktur, wielkości – także edukacyjny. Można go używać na wszelakie sposoby. Dzieci podczas zajęć nawlekały makaron na sznurek. Jest to bardzo ważna aktywność , która wspomaga małą motorykę i precyzję. Ponadto pozytywnie wpływa na koncentrację uwagi oraz sprawne funkcjonowanie spostrzegania wzrokowego.

           

          MODUŁ 6

          "Kuchnia wegetariańska i wegańska"

          Wszyscy znają ciasto marchewkowe, na pewno każdy słyszał też o cieście dyniowym oraz natrafili też na czekoladowe ciasto buraczane. Jednak przedszkolaki postanowiły upiec CIASTO POMIDOROWE. Jak się okazuje, pieczenie ciasta, to nie taka trudna sprawa. Szczególnie, gdy do pomocy jest tyle małych i zdolnych rąk. Według przepisu wspólnie  z dziećmi połączyliśmy wszystkie składniki. Kiedy wszystko było gotowe włożyliśmy ciasto do rozgrzanego piekarnika. Na efekty naszej pracy czekaliśmy z niecierpliwością. Kiedy ciasto było gotowe odbyła się wspólna degustacja. Ciasto pomidorowe bardzo smakowało Skrzatom, z chęcią podchodziły po dokładkę.

           

          MODUŁ 7

          "Desery świata"

          Dzieci z grupy Skrzaty zrealizowały kolejny moduł z innowacji pedagogicznej – desery świata. Tym razem przedszkolaki postanowiły w swojej podróży wybrać się do USA i poznać historię lodów. Lody to prawdziwie letni deser, który uwielbiają wszystkie dzieci. Choć kojarzą się głównie z latem to lody można jeść przez cały rok! Dzieci z naszej grupy miały okazję przekonać się jak robi się domowe lody. Z pomocą pań odmierzały składniki potrzebne do przygotowania lodów i mieszały mikserem. Po zamrożeniu lodów odbyła się degustacja. Lody były pyszne!

           

           

          MODUŁ 8

          "Sałatki świata"

          Jedzenie sałatek jest doskonałym sposobem na zwiększenie ilości witamin i minerałów w naszej codziennej diecie. Większość warzyw oraz owoców zawiera bardzo dużo cennych witamin, dlatego sałatki uważane są jako podstawowy posiłek zdrowej diety. Przedszkolaki realizując moduł sałatki świata zobaczyły, jakie sałaki jedzą mieszkańcy niektórych krajów, np. w Grecji jest to sałatka wiejska, Niemcy – Kartofel salad, Włochy – Caprese. Sałatka może być dobrym dodatkiem do dań mięsnych, rybnych lub funkcjonować jako samodzielne danie.

          Z myślą o jarzynowych witaminkach, grupa Skrzatów  postanowiła zrobić wspólnie pyszną sałatkę jarzynową. Okazją do tego była wycieczka na pobliski ryneczek i zakupy u tutejszych gospodarzy. Po dokładnym umyciu rąk  przedszkolaki przystąpiły do krojenia wcześniej ugotowanych przez panie kucharki warzyw. Dzieci w miarę możliwości samodzielnie kroiły, mieszały i doprawiały  sałatkę jarzynową. Przygotowywanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, podczas której przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce, ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. 
          Na koniec  dzieci  urządziły w sali prawdziwą sałatkową ucztę!

                             

           

          MODUŁ 9

          "Cudze chwalicie, swego nie znacie"

          12 Kwietnia  przedszkolaki z grupy Skrzaty wybrały się na pobliski ryneczek w Sulęcinie. Podczas wycieczki przedszkolaki utrwaliły wiadomości zdobyte w przedszkolu, oglądały rożne gatunki owoców i warzyw, porównywały ich wygląd, rozpoznawały i nazywały poszczególne owoce i warzywa. Dzieci przypomniały sobie o ich wartościach odżywczych, niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Na zakończenie wycieczki przedszkolaki kupiły warzywa u lokalnych gospodarzy,  z których postanowiły przygotować w przedszkolu tradycyjną sałatkę jarzynową.

                               

           

          MODUŁ 10

          "Podsumowanie programu"

          Zajęcia kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich w Ostrowie.

          8 maja Skrzaty w ramach podsumowania działań Innowacji "Między Nożem a Widelcem" udały się na wycieczkę do Ostrowia na spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich.

          Dzieci miały przyjemność uczestniczyć w zajęciach kulinarnych i wspólnie z paniami własnoręcznie przygotować oponki drożdżowe. Swoją pracę rozpoczęły od rozwałkowania ciasta, a następnie wykrawały kształt oponek. W czasie, kiedy oponki drożdżowe rosły i trafiały na patelnię, panie przygotowały dla dzieci kruche ciasteczka, które zostały udekorowane przez przedszkolaki, a następnie ze smakiem zjedzone. Gotowe oponki Skrzaty również udekorowały według własnego pomysłu.

          Smakołyki były pyszne, a dzieci pełne radości wróciły do przedszkola.

          Spotkanie to było wartościowym doświadczeniem kulinarnym dla dzieci, możliwością spotkania i wspólnej relacji dwóch pokoleń: seniorów i dzieci.

          Bardzo dziękujemy Paniom za zaproszenie i mamy nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie.

                                 

                      

           

              

           

                    

           

           

        • Wróć do listy artykułów